W roku szkolnym 2012/2013 w ramach projektu została odnowiona Henrykowska Izba Pamięci Narodowej. Izba powstała w 1973 roku z inicjatywy Związku Bojownikówo Wolności i Demokrację (ZBOWiD) przy współudziale młodzieży i kombatantów II wojny światowej. Izba jest kuźnią kształtowania uczuć patriotycznych. Zgromadzone w niej dokumenty ukazują przeżycia narodu polskiego w czasie okupacji i stanowią dla nas żywą lekcję historii. Cieszymy się bogatymi zbiorami pamiątek, które ocalono i zachowano z tamtych lat.

W ramach projektu gimnazjalnego z historii, za którego temat obraliśmy II wojnę światową, pod opieką p. J. Czarneckiej, odnowiliśmy Szkolną Izbę Pamięci. Tchnęliśmy życie w stare gabloty, pełne świadectw tamtych lat. Liczne pamiątki, jak zdjęcia, legitymacje oraz medale, które dziś możemy tam oglądać, to żywa lekcja historii naszego narodu. Nasze zbiory to nie tylko dokumenty i fotografie, to także unikalne eksponaty. Zza szyb podziwiać możemy broń, którą niegdyś niewątpliwie w swych dłoniach trzymali jacyś niestrudzeni żołnierze, idąc walczyć za ojczyznę. Są tu : bagnety, pistolet, karabiny, łuski po pociskach, granaty, łuska z nabojem kaliber 88. Oprócz tego także apteczka, maszyna szyfrująca, sztućce, kompas, manierka, żelazko i lornetka. Mamy tu też prasę, tzn. „Express ilustrowany” z 1936 r. Jest Elementarz dla szkół wiejskich z 1948 roku, wspomnienia żołnierza z czasów I i II wojny światowej. Poszczycić możemy się odzieniem oraz ekwipunkiem żołnierzy polskich z owych czasów  tj. mundurami wojskowymi (w tym jeden  zakrwawiony), torbą, różnego rodzaju menażkami, pasem żołnierskim, pasem z ładownicami, mundurem marynarki wojennej, rękawicami, butami czy czapką czołgisty. W jednej z gablot umieszczone zostały rzeczy związane z hitlerowskimi obozami zagłady,  to znaczy sukienka z obozu w  Oświęcimiu, drewniaki oraz narzędzia tortur. Na jednej ze ścian zawisła przygotowana przez nas mapa ,upamiętniająca miejsca bitew, w których brali udział Polacy podczas II wojny światowej. Ostatnim elementem naszego projekty jest oprowadzanie po Szkolnej Izbie Pamięci naszych młodszych kolegów oraz wzbudzanie w młodym pokoleniu ducha patriotyzmu.