W Szkole Podstawowej w Henrykowie rusza „Mikser taneczny”

To nowa inicjatywa Fundacji „Teraz Ziębice”, która umożliwi uczniom Szkoły Podstawowej w Henrykowie przeżyć niesamowitą przygodę z tańcem. Fundacja pozyskała na nią 40 tys. zł z Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie. Projekt ruszy już w marcu.

30 uczniów pozna cztery style taneczne: taniec afrykański, współczesny, ludowy oraz hip-hop – wyjaśnia Janina Lacel, prezes Fundacji. – Zajęcia będą prowadzone przez profesjonalnych instruktorów, którzy występowali na wielu prestiżowych scenach w kraju i zagranicą. Części zajęć towarzyszyć będzie muzyka na żywo – dodaje.

Takiego przedsięwzięcia w naszym regionie jeszcze nie było! Uczniowie henrykowskiej podstawówki podzieleni zostaną na trzy grupy. 7-9-latkowie oraz 10-12-latkowie nauczą się podstaw tańca afrykańskiego oraz ludowego, a 13-latkowie i starsi – tańca afrykańskiego, współczesnego i hip-hopu. 

W projekcie zaplanowane są także dwa warte szczególnej uwagi wydarzenia taneczne we Wrocławiu – niezwykle widowiskowy spektakl „Prometeusz” oraz międzynarodowy Festiwal „Freaki Afryki”. Cykl zajęć – teoretycznych i praktycznych – zakończy się występem finałowym, który jeszcze przed wakacjami odbędzie się w Ziębickim Centrum Kultury. Udział w projekcie będzie bezpłatny.

Docenienie naszej propozycji projektu przez ekspertów Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie to dla nas ogromne wyróżnienie – podsumowuje Agnieszka Rzepka, fundator i wiceprezes Fundacji „Teraz Ziębice”. – W konkursie złożone zostały 32 wnioski, z czego dofinansowanie otrzymało tylko 11 propozycji, w tym nasz „Mikser taneczny” – zaznacza.

Pomysłodawczynią projektu jest Aneta Szlacheta, mieszkanka gminy Ziębice, tancerka i podróżniczka, którą pasjonuje i inspiruje Afryka. W przeciwieństwie do Polski, gdzie tradycje taneczne powoli zanikają, na Czarnym Lądzie obserwuje jak wiele rytmów i tańców przekazywanych jest z pokolenia na pokolenie. Ciekawostką jest to, że wiele współczesnych stylów tanecznych wywodzi się właśnie z tańca afrykańskiego – to z Afryki pochodzili niewolnicy, których muzykalność przyczyniła się do powstania bluesa, jazzu, a także tańców, m.in.: jazzu, swinga, hip-hopu. 

Taką dbałość o rodzimą kulturę zdecydowanie warto przenieść na lokalny grunt, m.in. poprzez takie projekty, jak „Mikser taneczny”…

Fundacja „Teraz Ziębice”