BEZPIECZNE WAKACJE 2021

Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy i stresów nadchodzi tak wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas – WAKACJE. Będzie to czas zabawy i nowych przeżyć. Korzystając z czasu wolnego nie zapominajcie jednak o Waszym bezpieczeństwie.

Każdy z Was musi zwracać uwagę na różne zagrożenia podczas wakacyjnego wypoczynku, aby po jego zakończeniu pozostały tylko dobre wspomnienia. Przedstawiamy Wam najważniejsze zasady spędzania bezpiecznie czasu wolnego.

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

1. Wakacje w górach
– Aby bezpiecznie chodzić po górach trzeba mieć kondycję, a także dużą wiedzę na temat tego, jak robić to bezpiecznie, nie oznacza to wcale, że taki sposób spędzania wolnego czasu ograniczony jest do niewielkiej i wąskiej grupki osób.
– Wybierając się w podróż po górskich szlakach należy zaopatrzyć się w dobre buty i ubranie.
– Pamiętaj, żeby nie wyruszać w góry bez opieki dorosłych.
– Co ważne pogoda w górach może zmienić się niezwykle szybko, silny wiatr halny może utrudnić poruszanie się, a także doprowadzić do szybkiego wyziębienia organizmu, z kolei słońce to ryzyko odwodnienia oraz poparzeń słonecznych.
– Ruszając ze schroniska dla własnego bezpieczeństwa warto powiedzieć dokąd idziemy i jakimi szlakami, zapamiętaj numer alarmowy GOPR.
– Wyruszaj w góry rankiem, gdyż pogoda najczęściej psuje się po południu.
Miej ze sobą na wszelki wypadek latarkę, plandekę przeciwdeszczową oraz ciepłe ubrania, nawet jeśli jest lato.
– Przede wszystkim, jeżeli nie czujesz się na siłach iść jakimś szlakiem, nie idź albo wyrusz w grupie z bardziej doświadczonymi wspinaczami.

2. Wakacje nad morzem, jeziorem, rzeką

Zasady bezpiecznej kąpieli
– Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR.
– Nie wchodź do wody tam, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Zanim wejdziesz do niestrzeżonych zbiorników dorośli każdorazowo powinni sprawdzić głębokość i strukturę dna.
– Przestrzegaj regulamin kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
– Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).
– Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
– Nie w biegaj rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody opryskaj nią klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, niebezpiecznego dla naszego organizmu.
– Nie pływaj w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych i tylko pod opieką dorosłych
– Nie skacz nigdy do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem.
– Nie baw się zanurzając innych pod wodę, spychanie do wody z pomostów, z materacy. To niebezpieczne!
– Nie pływaj bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
– Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny.
– Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.
– Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy zjeść posiłek. Dzieci powinny coś zjeść obowiązkowo.
– Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

Zasady bezpiecznego przebywania na słońcu
– Zachowaj umiar w przebywaniu na słońcu.
– Noś nakrycia głowy i okulary słoneczne
– Unikaj wysiłku w pełnym słońcu.
– Chroń się w cieniu w godzinach południowych.
– Jeśli musisz przebywać na słońcu, stosuj filtry ochronne.

Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze
– Używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru.
– W czasie jazdy używaj kasku.
– Dokładnie rozejrzyj się zanim ruszysz.
– W miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów.
– Przestrzegaj przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów.
– Przed skrzyżowaniami, wyjazdami z podwórek i bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu.
– Nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu.
– Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty.
– Nigdy nie ścinaj zakrętów.
– W czasie jazdy zawsze uważaj!

Na podwórku
– Podwórko to znakomite miejsce na zorganizowanie zabawy, powinno być położone z daleka od jezdni, ruin, wykopów.
– Bawiąc się na podwórku nie rozmawiaj z obcymi i nie pozwól, aby wypytywali się o mieszkanie i Twoich rodziców.
– Zwracaj uwagę na nieznajomych kręcących się w pobliżu mieszkania. Może to być włamywacz. Spróbuj zapamiętać wygląd obcego. W razie potrzeby zaalarmuj dorosłych.

3. Wakacje w domu

Zabawa
– Mieszkanie jest wspaniałym miejscem do organizowania ciekawych, bezpiecznych zabaw.
– Pamiętaj jednak, że są rzeczy, których musisz się bezwzględnie wystrzegać w swoich zabawach. Są to:
1) gaz – możesz się nim zatruć lub spowodować wybuch,
2) prąd elektryczny – może Cię porazić,
3) ogień – możesz spowodować pożar,
4) woda – możesz zalać mieszkanie,
5) ostre przedmioty – grożą zranieniem,
6) lekarstwa – możesz się nimi zatruć.

Obcy puka do Twoich drzwi
– Zawsze, gdy usłyszysz dzwonek lub pukanie do drzwi sprawdź, kto to. Wyjrzyj przez okno lub spójrz przez wizjer w drzwiach. Jeżeli jest to osoba, której nie znasz: Nie otwieraj drzwi!!!
– Przygotuj kartkę z najważniejszymi numerami telefonów, pod które możesz zadzwonić w razie potrzeby. Jeżeli nie masz w domu telefonu, a coś Ci zagraża – zaalarmuj sąsiadów!

WAŻNE TELEFONY

112 – telefon alarmowy służb ratowniczych
997 – telefon alarmowy Policji
998 – telefon alarmowy Straży Pożarnej
999 – telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego
601 100 100 – telefon alarmowy WOPR
800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

Cudownych, niezapomnianych, pełnych wrażeń i nowych doświadczeń, a przede wszystkim bezpiecznych wakacji!