Pamiętamy o bohaterach!

21 września 2018 roku w Ziębicach odbyła się Powiatowa Uroczystość Kombatancka. Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w Bazylice mniejszej w Ziębicach. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas VII i VIII, a opiekunami pilnującymi młodzież byli pani Edyta Świdzińska, pani Joanna Rejnowska, pani Agata Przyszlakiewicz oraz pan Grzegorz Łojowski.

Po Mszy Św. nastąpiło wyprowadzenie pocztów sztandarowych oraz przemarsz wszystkich zgromadzonych uczestników dookoła rynku i ustawienie się pod ratuszem miejskim. W tym miejscu nastąpiło rozwinięcie 50 metrowej flagi przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Flaga została wykonana przez panią Małgorzatę Stolarek oraz ufundowana przez gminę. Można było też tam usłyszeć różne pieśni patriotyczne odegrane przez Orkiestrę Wojska Polskiego.

 Po odśpiewaniu pieśni pochód udał się na Wzgórze Parkowe, pod pomnik Orła Piastowskiego, gdzie został odśpiewany hymn, wręczono podziękowania oraz odznaczenia dla szkół i osób zasłużonych. Nasza szkoła również została wyróżniona odznaką „Za Zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych”. Uhonorowani zostali również Szkoła Podstawowa nr 4 im. Kombatantów Ziemi Ziębickiej w Ziębicach oraz ppłk. Jan Kutny, ks. Bogusław Konopka, Mariusz Szpilarewicz, Halina Drzewocin, Andrzej Płuciniak, Magdalena Pałasz, ks. Kacper Radzki i Adam Tatarski. Burmistrz Ziębic Alicja Bira i Starosta Ząbkowicki Roman Fester otrzymali odznaczenia Muzeum Miejskiego w Jaromierzu wręczone osobiście przez Miroslava Frosta – czeskiego kombatanta. Warto zaznaczyć, że całą uroczystość dopełniała obecność Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, która pod koniec uroczystości oddała salwę honorową (trzy strzały w powietrze) ku pamięci poległym. Pod pomnikiem złożono również wiązanki kwiatów. Po uroczystości oficjalnej wszyscy przybyli zostali zaproszeni na żołnierską grochówkę.

(tekst Małgorzata Obodiak kl. 7b)
fot. UM Ziębice

[ngg src=”galleries” ids=”5″ display=”basic_slideshow”]